Penne me Pesto Specash të Pjekur

Përbërësit

  • Penne Diamond
  • 250 gr Penne Diamond
  • 55gr arra
  • 2 speca të kuq të pjekur të prerë në copa
  • 15gr parmigiano
  • 1 hudhër e vogël
  • 60 gr borzilok
  • 1 lugë gjelle vaj ulliri
  • 25 gr mascarpone

Pjekim arrat në një tigan dhe kalojmë gjysmat e tyre në një grirës ushqimor, bashkë me specat, parmigianon, hudhrën, borzilokun, vajin e ullirit dhe pak krip e piper (nëse masa është shumë e thatë shtojmë pak ujë). Kullojmë pastat, duke ruajtur një gotë me ujë nga zierja e tyre. Shtojmë pastat në tigan, shtojmë peston, mascarponen, dhe 3-4 lugë gjelle nga uji i pastave. Në servirje hedhim arrat e mbetura duke i copëzuar ato, shtojmë borzilok dhe parmigiano.